Kırmızı Soğan, Bibe­riye, Zeytin Ezmesi, Ekşi Mayalı Ekmek

Kırmızı Soğan, Bibe­riye, Zeytin Ezmesi, Ekşi Mayalı EkmekKirmizi Soganli 05

Bu harika lezzet bir ekme­ğin çok ötesinde oldu. Hazır­lar­ken bu kadar lezzetli olaca­ğını düşün­me­miş­tim. Kendi aroması çok yoğun bir ekmek, o yüzden tencere yemek­le­ri­nizle tüket­me­nizi öner­mem. Bir meze masa­sında güzel bir şarapla harika gider mesela. Kuru­tul­muş et, somon grav­lax veya ev yapımı sucukla, doğal mayalı nefis peynir­lerle… hepsi ama hepsi buz gibi kali­teli bir bira eşli­ğinde. Haydi baka­lım afiyet olsun.Kirmizi Soganli 04

Malze­me­ler

 • 300 gr beyaz buğday unu % 100
 • 45 gr tam buğday unu % 15
 • 195 gr ılık su % 65
 • 120 gr ekşi maya % 40
 • 1 adet kırmızı soğan
 • zeytin ezmesi
 • biberiye,pul biber
 • 50 gr iri kırıl­mış fındık
 • 1/2 tbs tuz (bir çay kaşığı kadar)Kirmizi Soganli 01

Yapı­lışı

Unları ve suyu geli­şi­gü­zel karış­tı­rıp üstünü örtün ve 30 dakika oda sıcak­lı­ğında bekle­tin. Süre sonunda hamur yoğurma maki­na­sında tuzunu ekle­ye­rek 5 dakika yoğu­run. Top haline getir­di­ği­niz hamuru yağlan­mış bir kaba koyun ve 1 saatin sonunda uçla­rın­dan gerdi­re­rek dört tara­fın­dan birbi­ri­nin üstüne katla­yın, kat yeri aşağıda olacak şekilde tekrar kaba koyun, üstünü örtün ve 1 saat daha bekle­tin. Unlan­mış tezgaha alın, top yapın, üstünü örtün, 20 dakika bekle­tin. Artık şekil vermeye hazır. İster elinizle, ister küçük bir oklava yardımı ile, hamuru fazla ezme­den düzleş­ti­rin. Önce­den dilim­le­di­ği­niz malze­me­leri kenar­lar­dan boşluk kala­cak şekilde hamu­run üzerine yayın ve katla­yın. Kirmizi Soganli 02Şekil verdik­ten sonra maya­lan­ması için mısır unu ile unlan­mış kaba ek yerleri üste gelecek şekilde aktarın.Ortam sıcak­lı­ğına göre 2–2,5 saat sonra kaba­ra­cak­tır. Küreğe ters çevi­re­rek akta­rın. Önce­den 300 santig­rat dere­ceye getir­di­ği­niz fırına koyup ısıyı 230 santig­rat dere­ceye düşü­rün ve 10 dakika buhar, nem sağla­ya­rak kabuk oluşu­munu sağla­yın. Buhar­sız olarak 15 dakika daha pişi­rin.Kirmizi Soganli 03İşte hazır, afiyet olsun.

Share Button

4 thoughts on “Kırmızı Soğan, Bibe­riye, Zeytin Ezmesi, Ekşi Mayalı Ekmek

 1. Bu tarifi dene­mek isti­yo­rum ama maale­sef elimde şimdi­lik ekşi maya yok. Aynısı olma­ya­ca­ğını bili­yo­rum ama Dr. Oetke­r­’in yeni çıkar­dığı toz ekşi mayayı kullan­mak isti­yo­rum Yalnız malzeme ölçü­le­rinde nasıl deği­şik­lik yapmam gerek­ti­ğini bile­mi­yo­rum. Yardımcı olabi­lir misiniz?

  • Merhaba Emrah Bey,
   Daha önce Dr. Oetker maya­sıyla ekmek dene­mesi yapma­dım. Size ancak ekmek yapma dene­yim­le­rime daya­na­rak tavsi­yede bulunabilirim.
   Dr. Oetke­r­’in maya­sı­nın tümü 500 gr una katılıyor.
   Siz ister­se­niz benim tari­fim­deki un ve dolgu malze­me­le­ri­nin miktar­la­rını aynen koru­yup, yarım paket maya kulla­na­bi­lir­si­niz ya da
   300 gr beyaz un + 45 gr tam buğday unu karşımını,
   400 gr b.un + 45 gr tb. unu haline getirebilirsiniz.
   Bu yeni un oran­ları ile birlikte; kırmızı soğan, fındık, zeytin ezmesi oran­la­rını da biraz çoğal­tır­sa­nız sanki daha iyi olur.
   Un + dolgu malze­me­leri + Dr. Oetker Ekşi Maya pake­tinde veri­len tarif.
   Dolgu malze­me­le­rini ilk yoğur­mada katıp 2.5 saat maya­lan­dı­ra­bi­lir­si­niz ya da ilk yoğur­mayı dolgu malze­me­siz yapıp, 2.5 saat sonra­sında, dolgu malze­me­le­rini benim tari­fimde olduğu gibi yerleş­ti­rip şekil vere­bi­lir­si­niz. Sonra ikinci maya­lan­maya geçebilirsiniz.
   Dolgu malze­me­le­rine kuru­tul­muş doma­tes ekle­ye­bi­lir­si­niz, lezzetli olur.
   Küçük bir hatırlatma,
   Dr. Oetker mayada kulla­nı­lan ‘ılık sudan’ kasıt oda sıcak­lı­ğın­daki su demektir.
   Su oranını pakette veri­len oranda kulla­nın, ama malze­me­ler­den dolayı yeterli gelme­ye­bi­lir, kont­rol edin sert bir hamur olma­sın gere­kirse su ilave edin.
   Unu orga­nik tercih eder­se­niz daha güzel sonuç alır­sı­nız. Benim şu sıra­lar terci­him City Farm unları.
   Umarım yardımcı olabilmişimdir.
   Ama ben yine de size doğal ekşi maya yapma­nızı öneririm:))
   Sitede tarifi var, dene­mek isterseniz.
   Benim tari­fim ve Dr. Oetker ekşi maya birle­şi­mini dener­se­niz, benimle sonucu payla­şır mısınız?
   Nasıl bir ekmek olacak merak ediyorum.

   Kolay­lık­lar dilerim.
   Afiyet olsun.

   • Tavsi­ye­le­ri­niz için çok teşek­kür ederim. Dr. Oetke­r­’in ekşi maya­sını dene­dim ama maale­sef hiç memnun kalma­dım. Sizin tari­fi­nizi dene­me­den önce normal bir ekmek yapa­rak dene­mek iste­dim. Aynen üzerin­deki tarifi uygu­la­mama rağmen kuru ve tadı hoş olma­yan bir ekmek oldu. Yiye­me­dik. Ben de poolish yöntemi ile sizin tari­fi­nizi dene­dim ve bu sabah bizi kahval­tıya davet arka­daş­la­rı­mıza hediye olarak götür­düm. Herke­sin çok hoşuna giden bir ekmek oldu.

    • Emrah Bey,
     Dost­la­rı­nızla payla­şa­bil­di­ği­niz bir lezzete yardımcı olabil­di­ğime çok sevindim.
     Ayrıca, dene­yim­le­ri­nizi aktar­dı­ğı­nız için de teşek­kür ederim.
     Kolay gelsin ve afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.