Ekşi Mayalı Ekmek

Açıklama:

Değişik büyüklüklerde ekmek yapmak için ölçüler, oranlar (%) olarak verilmiştir. Oranların yanında verilen ölçüleri kullanırsanız orta büyüklükte (1 kg’a yakın) bir ekmek yapabilirsiniz.

 • % 100 (450 gr) Organik beyaz un
 • % 13 (60 gr) Organik tam buğday unu
 • % 66 (300 gr) Oda sıcaklığında (25°C) içme suyu
 • % 44 (200 gr) Tam doymuş ekşi maya
 • % 2 (10 gr) Tuz

Yapılışı:

Geniş bir kase içinde unları, ekşi mayayı ve suyu kabaca birbirine karıştırın. Eğer bir hamur yoğurma mikseriniz var ise tuz hariç bütün malzemeyi mikser kabına koyup en düşük hızda (genellikle minimum veya birinci kademe) yaklaşık bir dakika karıştırın. Üstünü bir mutfak havlusu ile gevşek örtün ve 45 dakika oda sıcaklığında bekletin. Sürenin sonunda tuzunu ekleyin.

Mikser kullanıyorsanız ikinci kademede 5 dakika yoğurun. Elde yoğuracaksanız yaklaşık 10-15 dakika yoğurmanız gerekir. Hamur yumuşak, özdeş, ele yapışmayan bir hal almalıdır. Her tarafı iyice zeytinyağı ile yağlanmış uygun boyda bir kaba hamuru top hale getirip, birleşim yeri yukarı gelecek şekilde aktarın. Enine 2 litrelik ağzı kapaklı plastik saklama kapları bu iş için uygundur.

Oda sıcaklığında 3 saat mayalanmaya bırakın. Her saat başı kabın içerisinde “gerdir ve katla” (stretch and fold)  yöntemiyle hamuru katlayın. Gerdir ve katla şöyle yapılır:  Hamuru mayalandığı kap içinde bir ucundan tutun ve yukarı gerdirerek diğer ucunun üstüne katlayın. Aynı işlemi kalan üç tarafa da uygulayın. Top haline gelen hamuru pürüzsüz yüzeyi üste gelecek, ek yeri aşağıda kalacak şekilde ters çevirin.

3 saat beklettikten sonra hamuru unlanmış tezgahın üstüne aktarın. Hafifçe yoğurup top haline getirin üzerini ince bir bezle örtün. 15 dakika dinlendirin. Sürenin sonunda hamura şekil verebilirsiniz.

Hamuru tezgahta düz hale getirin gazını çıkarın ve birbirinin üstüne katlayarak top haline getirin. Yuvarlak bir sepetin içine pamuklu bir bez serin ve bezin üstünü mısır unu ile unlayın. Yaptığınız top hamuru ek yerleri yukarı gelecek şekilde sepete bırakın, dilerseniz hamuru daha uzun şekillendirebilirsiniz. Plastik bir poşete koyun veya sepetin üstünü plastik bir kap bonesi ile örtün. Poşetin veya bonenin hamura temas etmemesi gerekir. Bu nedenle hafifçe hava ile şişirebilirsiniz.

2,5-3 saat oda sıcaklığında mayalanmaya bırakın. Bu süre mayanın etkinliğine göre değişiklik gösterebilir, hamurun hacmen iki katına çıkması beklenmelidir. Pişirmeden önce fırın sıcaklığını en yüksek sıcaklığa getirin. Ek yeri  alta gelecek ve pürüzsüz kısmı üstte kalacak şekilde mayalanmış hamuru, üstü unlanmış bir fırın küreğine veya yağlı kağıda aktarın.

Bir maket bıçağı veya jilet ile 45 derece açılı olarak hamuru çizin. Doğru çizilen ekmek pişerken başka yerlerinden patlama yapmaz.

Sıcak fırın taşına hamuru bırakın. Fırın sıcaklığını 230°C ayarlayın. Buharlı olarak 15 dakika, buharsız 25 dakika pişirin. Buharı, fırının içine küçük bir çelik (veya toprak) kaba buz parçaları koyarak sağlayabilirsiniz.

İstediğiniz şekilde kızardığında fırından çıkarın ve bir tel ızgara üstünde soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra mutfak havlusuna sararak saklayın.

Share Button

10 thoughts on “Ekşi Mayalı Ekmek

 1. Merhaba Şükran Hanım,
  Ekşi mayalı ekmek işine yeni merak sardım. Mümkün olduğunca okumaya ve öğrenmeye çalışıyorum. Siteniz ve anlatımınız çok güzel. Öncelikle bunun için teşekkürler.
  Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Ölçülerin yanındaki oranlar tam oturmadı kafamda. Biraz daha ayrıntılandırmanız mümkün mü acaba? Sevgiler..

  • Merhaba Dilek Hanım,
   Zannediyorum sizin kafanızı karıştıran yüzde oranları. Yüzde oranlarını, yapmak istediğiniz ekmeğe dair verdiğim gr cinsi ölçüleri çoğaltmak veya azaltmak için kullanabilirsiniz.
   Genellikle verdiğim gr ölçüleri orta büyüklükte bir ekmek boyutu için geçerli.
   Ama ola ki daha farklı boyutta ekmek yapmak istediniz o zaman % oranları işinize yarayacak.
   Umarım yardımcı olmuşumdur.
   Olamadıysam çekinmeden tekrar sorun lütfen
   Siteyi ziyaret edip beğendiğiniz için teşekkür ederim.
   Kolay gelsin.

 2. Şükran hanım merhaba,

  Benim fırınım sadece turbo çalışıyor. Turbo fırında ekmek pişirmek mümkünmü. Nelere dikkat etmem lazım.

  Teşekkürler

  • Merhaba Adem Bey,

   Ekşi maya ekmek yaklaşık bir saatlik sürede yavaş yavaş pişiyor. Önce yüksek ısıda buharla kabarmasına yardım edip, sonra düşük ısıda içinin pişmesini sağlıyoruz.
   Turbo fırınlarda bunun tam tersi olur. Dışının kıtır, ama içinin çiğ olma ihtimali yüksek.
   Turbo moduna fırını bir kere, yanlışlıkla ayarladım. Ekmek çok çabuk kabardı ama içi özellikle ortası çiğ kaldı. Geleneksel taş üstünde pişirmeye ayarlı sıcaklık yüzünden elbette.
   Şimdiki tecrübemle söylersem tavsiye edilen fırın sıcaklığından 20-25 santigrat derece daha düşük ısıya fırını ayarlayıp, tavsiye edilen pişirme süresinden daha uzun sürede pişirmek, yararlı olabilir.
   Ekmek hamurunun hacimi bütün bu ayarları etkiler. Ekmek hamurunuz büyük ise fırın ısısını düşük tutmanızda yarar var.
   Deneme yanılma yöntemiyle bu prensiple, fırınınızın derecesini ve süresini bulabilirsiniz.
   Umarım yardımcı olabilmişimdir.
   Kolaylıklar dilerim.

 3. Şükran hanım bu tarifinizi denicem yarın mayamı beslemeden dolaptan cıkarıp üç dört saat bekletip öyle yapsam tam doymuş oluyomu ? Sabah evden cıkmadan dolaptan cıkarıcam ona göre .. öğlende ekmeği mayalarım.. yani tekrar beslemek istemiyorum bu mayayı cünkü organik un alıp baştan yapıcam.. ama elimdeki bu mayayı denemk istiyorum bir kere :) çok sağolun

  • Beste Hanım,

   Dolaptan çıkmış soğuk maya sanıyorum 4-5 saat civarında tam doygunluğa ulaşır.
   Daha kısa olsun diyorsanız kavanozu bir küçük battaniyeye sarın ama kalorifer gibi direkt sıcağa maruz bırakmayın.
   Gerisi aynen tarifteki gibi.

   Bu arada eğer vakit bulabilirsem bu gece , bulamazsam yarın ekşi mayanın kabarma şeklini video olarak ekleyeceğim siteye.
   Fikir vermek açısından yardımcı olabilir.

   Sevgilerimle

 4. Şükran hanım gene ben :)
  Bugün tarifinizi deneyecektim, 8 saatten fazla süredir mayam sıcak odamda bekliyor ama hic kabarmadı sizce genede ekmek yapayımmı? Değermi buna ?
  İyi akşamlar ❤

  • Merhaba Beste Hanım,

   8 saat çok uzun bir süre, bence hiç zorlamayalım.
   Sorunun undan kaynaklandığını düşünüyorum.
   Bulursanız City Farm organik beyaz un ile tekrar başlayın derim.
   En fazla bir haftada ekşi mayanıza kavuşursunuz.

   Bu süreçte de yine haberleşiriz.
   Size de iyi akşamlar.
   Sevgiler

 5. Teşekkür ederim şükran hanım bu süreç olumsuzda olsa bana çok destek ve yardımcı oldunuz.. bugün dediğiniz undan aldım 😻 Umarım başarılı olurum .. ve size tekrar ulaşırım.. sevgilerimlee

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir